Termíny

-

-

-

Více... »

Hledat
Pokročilé hledání
Info o VPN

Virtuální privátní síť – VPN (anglicky virtual private network)

Virtuální privátní síť  slouží pro propojení počítačů do jedné virtuální sítě, i když jsou fyzicky v různých sítích na různých místech světa. Obvykle je šifrování provozu ve virtuální síti. Nejčastější způsoby propojení jsou následující:

  1. Vytvoření virtuální sítě mezi počítači – používá se např. v počítačových hrách,
  2. Bezpečné propojení dvou či více lokalit (podsítí) podníkové sítě mezi sebou – používáme např. pro propojení mezi Dobronicemi a školní sítí,
  3. Připojení vzdálených počítačů k serveru a zabezpečení komunikace se serverem – toto např. využívají malé firmy s jedním serverem,
  4. Připojení vzdálených počítačů do podnikové sítě a zabezpečení komunikace mezi těmito počítači a podnikovou sítí,

Pro zaměstnance a studenty školy je zajímavá čtvrtá varianta – po připojení do VPN získá jejich domácí počítač navíc školní IP adresu a vůči ostatním počítačům/serverům ve školní síti se tváří, jako by byl součástí školní sítě. K VPNce je možné se připojit i ze školy – např. zaměstnanci po přihlášení k VPNce mohou přistupovat k ekonomickému systému jako kdyby pracovali na svém počítači v kanceláři.

Služby dostupné přes VPN – proč používat VPN

Použitý VPN modul podporuje definici skupin, kde počítač na základě skupiny získá odlišnou IP adresu a tím i odlišné oprávnění přístupu k jednotlivým serverům. Jeden uživatel může být členem více skupin. Každá skupina má své jméno a heslo. Nadefinovali jsme základní skupinu VSE s heslem vse, se kterou se mohou přihlásit všichni studenti a zaměstnanci školy. Oprávnění jednotlivých skupin uživatelů se liší – zaměstnanci získají po přihlášení jiné adresy a jiná práva, než studenti. Po přihlášení mají užvatelé následující možnosti:

  • přístup do Novell Netware – pokud budete mít naintalovaného klienta Novell Netware, můžete se přihlásit do lokální sítě VŠE,
  • přistup k PC, k tiskárnám v kancelářích – přístup k počítačům a tiskárnám v kancelářích je omezen na vstupním firewallu, VPNka umožňuje obejít toto omezení. Na počítači v kanceláři musí být povolen přístup z jiných počítačů – toto si musí uživatel zajistit sám. Obdobně je to v případě tiskáren.
  • přístup k serverům s omezeným přístupem z mimo školy – povolení přístupu k jednotlivým serverům je záležitostí správců těchto serverů.

Jméno a heslo do VPN

Pro přihlášení do školní VPN se používá stejné uživatelské jméno a heslo jako v síti Eduroam.  Tj. uživatelské jméno je včetně @vse.cz, např. pavlicek@vse.cz. Pokud nevíte heslo do sítě Eduroam, tak si můžete nastavit nové.

Nastavení VPN


Translate »