Typy telefonních přístrojů

Analogový telefonní přístroj s pulzní volbou

Pulsní volba se používala dříve pro vytáčení čísel pomocí ciferníků – jednotlivá čísla se rozlišila různě dlouhým „chrčením“, jednička byla nejkratší, nula nejdelší. V případě telefonních přístrojů s ciferníkem je to jediný možný způsob. U většiny současných analogových telefonních přístrojů (faxů, záznamníků, …) s tlačítky existuje možnost přepnutí na tónovou volbu. V případě telefonních přístrojů s pulsní volbou není dostupná většina pokročilých telefonních služeb. Telefony s pulsní volbou se na škole již téměř nevyskytují.

Analogový telefonní přístroj s tónovou volbou

Analogový telefon s tónovou volbou (DTMF) používá pro vytáčení jednotlivých číslic různé tóny. Do této skupiny patří většina telefonních přístrojů na škole včetně faxů, záznamníků, modemů. Tyto přístroje umožňují většinou i přepnutí na pulsní volbu – doporučujeme zkontrolovat, zda je zapnuta tónová volba (většinou bývá přepínač označen jako „pulse – tone“).

  

Digitální (systémové) telefony Optipoint

Digitálním (systémovým) telefonem rozumíme komfortní telefonní přístroj dodávaný výrobcem ústředny, tento typ přístroje umožňuje ovládání pokročilých funkcí přímo z menu telefonu, je např. vybaven displejem, umožňuje vytvoření šéf-sekretářské soupravy apod. K telefonním ústřednám lze připojit pouze digitální telefony řady optiPoint 500 od firmy Siemens a pouze pokud je volná pozice na telefonní ústředně v příslušné lokalitě.

Existuje několik modelů: bez displeje (entry) a s displejem (economy, basic, standard, advance). Přístroje jsou buď v bílé nebo černé barvě. Odlišnosti modelů s diplejem shrnuje následující tabulka:

optiPoint 500 economy basic standard advance
tlačítka funkcí 12 12 12 19
plně duplexní hlasité telefonování NE (pouze hlasitý příposlech) NE (pouze hlasitý příposlech) ANO ANO
osvětlení displeje NE NE NE ANO
přípojka pro náhlavní soupravu NE NE NE ANO
rozhraní USB NE ANO ANO ANO
rozhraní pro přídavné moduly NE ANO ANO ANO
pozice pro adaptéry 0 1 1 2

Pozn. i analogový telefon může být „digitální“ – může mít displej, paměti (zejména bezšňůrové telefony) apod. Avšak přenos signálů k telefonní ústředně je stále analogový, proto jde stále o analogový telefon (nepřenáší se informace o čísle volajícího).

Nový digitální telefon  OpenStage 15

IP telefon

IP telefon je telefonní přístroj, který přenáší hovory prostřednictvím počítačové sítě a protokolu IP. V současné době provozujeme IP telefonni s přístoji optipoint 410, které mají stejné ovládání jako digitální optiponit 500, který je v telefonní síti Vysoké školy ekonomické v Praze používány. Uživatelské funkce IP telefonů jsou shodné s digitálními (systémovými) telefony.

ISDN telefon

ISDN telefon je digitálního telefonní přístroj s tím, že jeho komunikační rozhraní a použití doplňkových služeb (zobrazení čísla volajícího, přidržení hovoru) je standardizováno (v Evropě jde o standard EuroISDN). ISDN telefonní linky zřizují i provozovatelé veřejných telefonních sítí. Tyto přístroje v současné době nejsou na VŠE provozovány.