Termíny

-

-

-

Více... »

Hledat
Pokročilé hledání
Soukromý WiFi router na kolejích

WiFi routery nejsou od nás podporovány, spíše tiše tolerovány. Očekáváme, že budou použity pro bezdrátové pokrytí pokoje, maximálně buňky. Vysílaná WiFi síť by měla být zabezpečena. Při zapojení vlastního WiFi prosím dodržujte následující pravidla.

Za nepřípustné považujeme:

  • vysílání otevřené (nešifrované) sítě,
  • vysílání o velkém výkonu v pásmu 2,4 GHz,
  • použití kanálu s šířkou 40MHz v pásmu 2,4 GHz.

Za problematické považujeme:

  • vysílání skrytých (hidden) sítí,
  • pro zabezpečení použit protokol WEP a ne WPA2,
  • vysílání se standardu 802.11b (pomalý předchůdce 802.11g a 802.11a, popř. 802.11n),
  • podpora připojování pomocí WPS (Wifi Protected Setup).

Pásma 2.4 GHz a 5 GHz, šířka kanálu

V pásmu 5 GHz jich je schváleno 8 pro použití uvnitř budov, vysílání v tomto pásmu hůře prochází skrz zdi a proto je vhodnější pro pokrytí pokojů a buněk. V pásmu 2.4GHz jsou prakticky pouze tři nepřekrývající se kanály, více se šíří (a vzájemně ovlivňuje), jsou zde  i další zařízení (bluetooth, mikrovlnky, …). Z těchto důvodu je toto pásmo silně zarušeno a v husté zástavbě (koleje, paneláky, …) má menší reálnou propustnost.

Doporučení – pokud všechna Vaše připojovaná zařízení (mobil, notebook, tablet, …) podporují pásmo 5 GHz, tak je nejvhodnější vysílání v pásmu 2.4 GHz vypnout.

Pokud nutně potřebujete vysílat v pásmu 2.4 GHz, tak snižte vysílací výkon. Příliš silný signál je, pokud před buňkou při zavřených dveřích je síla signálu větší, než -70 dBm (např. -62 dBm či -56 dBm). Ve Windows můžete pro měření síly signálu použít aplikaci inSSIDer, poslední bezplatná verze je https://inssider.en.softonic.com/download. Na Androidu lze použít aplikace open-source WiFi Analyzer, který je bez reklam.

Lze použít i následující jednoduchý test – příliš silný signál je, pokud se úspěšně připojíte k Vaší síti, když:

  • vyjdete před buňku, ujdete 10m na jednu či druhou stranu po patře (koleje Blanice, Vltava, Jarov A až E, Jarov II, Rooseveltova kolej),
  • vyjdete na chodbu před buňku tak, že mezi dveřmi do buňky a Vámi bude výtah (Jarov III F a Jarov III G).

Pásmo 2.4 GHz též používá vysílání ve standardu 802.11b – již více než 10 roků nová zařízení používají nástupce standard 802.11g (či novější 802.11n). Pokud Váš router ještě podporuje 802.11b, tak podporu tohoto protokolu vypněte – zbytečně zpomalujete všechny uživatele v pásmu 2.4 GHz.

Standardně se používá šířka kanálu 20MHz. Pro dosažení vyšších rychlostí lze spojit více kanálu – to má smysl v rodinném domku. V případě kolejí jen zarušíte další kanály a výsledek bude pro všechny horší.

Další informace

 


Translate »