Termíny

-

-

-

Více... »

Hledat
Pokročilé hledání
Časté odpojování a připojování do sítě

Při použití standardního nastavení by připojení mělo proběhnout bez problému. Místy ale mohou nastat problémy s častým odpojováním a připojováním do sítě. Možné řešení tohoto problému naleznete na této stránce.

Veškeré informace na této stránce jsou pro pokročilejší uživatele!  Pokud si nevíte rady, požádejte nějakého zkušenějšího kamaráda!

Trocha teorie

Největší vliv na daný problém má samotná frekvence 2.4GHz, která se používá u standardu 802.11g.  Tato frekvence totiž neprochází molekuly vody. Podobná frekvence se používá v mikrovlnné troubě na ohřev pokrmů. Nemusíte mít ale strach o zdraví, výstupní výkon WiFi zařízení je velmi nízký, oproti mobilním telefonům několikanásobně. Navíc intenzita záření s rostoucí vzdáleností od vysílače velmi rychle klesá (naproti tomu mobil si přikládáte přímo k hlavě).

Neprůchodnost signálu vodou může při vyšší koncentraci pohybujících se osob způsobit časté přihlašování a odhlašování k bezdrátové síti. Protože procházející osoba může výrazně snížit sílu signálu a pokud to notebook špatně vyhodnotí, tak přeroamuje na jiný přístupový bod, který je ale většinou vzdálenější a má slabší signál, a to po chvíli vede k přepojení k dalšímu přístupovému bodu, takto to může probíhat neustále dokola.

Řešení problému

  • aktualizace ovladače bezdrátového adaptéru
  • nastavení úsporného režimu bezdrátového adaptéru
  • nastavení agresivity roamingu (pouze pro wifi adaptéry Intel)

Aktualizace ovladače bezdrátového adaptéru

Pro ideální chod wifi je nejlepší mít nainstalované nejnovější ovladače bezdrátového adaptéru. Většina produktů na trhu nemá ovladače ideálně vyladěné, postupem času se nacházejí menší či větší problémy, které výrobce opravuje v novějších verzích ovladačů. Neznamená to ale, abyste každý den sledovali stránky výrobce a čekali na novější verzi, to je naprosto zbytečné. Stačí pouze, aby vaše ovladače nebyly staré několik let. Vaši verzi ovladačů naleznete ve správci zařízení (pravým tlačítkem na Tento počítač > Vlastnosti) pod položkou síťové adaptéry > váš wifi adaptér, pak záložka Driver.

Ve většině notebooku se nacházejí ovladače od firem Intel respektive Atheros.

Adresa pro stažení ovladačů:

Pro jiné výrobce využijte nějaký fultextový vyhledávač.

Po stažení správného souboru stačí jednoduše nainstalovat a následně restartovat počítač.

Nastavení úsporného režimu bezdrátového adaptéru

Většina uživatelů provozuje svůj notebook ve škole na baterie. Operační systém Windows Vista obsahuje různé režimy úspory energie pro dosažení co nejdelší výdrže na baterie. Znamená to například to, že při nevyužívání notebooku na plný výkon, notebook snižuje frekvenci procesoru, sníží jas displeje, omezuje výkon bezdrátového adaptéru a další vychytávky. Pokud budete mít u bezdrátového adaptéru nastaven nějaký z velmi úsporných režimů provozu, může se vám stávat, že při jakémkoliv ponecháni notebooku v klidu, se adaptér sám odpojí od sítě,  případně sníží vysílací výkon, aby šetřil proud. To ale znamená, že pokud budete poté chtít něco na internetu, adaptér se musí znovu přihlásit do sítě eduroam a to zabere nějaký čas.  Tomuto se dá zabránit upravením nastavení úsporných režimů.

Návod: na liště start úplně vpravo kliknete pravým tlačítkem na ikonu baterie, vyberete horní položku Nastavení napájení (Power option). Vyskočí vám nové okno kde si můžete vybrat který režim užíváte. U režimu, který máte aktivní(při provozu na baterie nejčastěji Úsporný režim) kliknete na Změnit nastavení plánu, objeví se vám nové okno, v něm vyberete Změnit rozšířené nastavení napájení. Znovu se vám zobrazí nové okno. V něm si naleznete položku Nastavení bezdrátového adaptéru a změňte položku: Na baterie na hodnotu Maximální výkon. Viz obrázek:

wifi-setreni-energie

Nastavení úsporného režimu bezdrátového adaptéru

Toto nastavení může ale nepatrně snižit dobu, kterou váš notebook vydrži běžet na baterie.

Nastavení agresivity roamingu (pouze pro wifi adaptéry Intel)

V mnoha případech může samovolnému odpojování a připojování, viz výše, zabránit snížení agresivitu roamingu. Zjednodušeně řečeno tím řeknete bezdrátovému adaptéru, aby malou chvíli vydržel i s menším signálem. Pokud se ale často surfujete na internetu za chůze, je vhodné tento parametr nechat původní.

Návod:  ve Správci zařízení(pravým tlačítkem na Tento počítač > Vlastnosti) pod položkou síťové adaptéry > váš Intel wifi adaptér, pak záložka Rozšířené(Advanced). Zde vybrat položku Roaming Aggressiveness a hodnotu snížit z 3.Medium na 2.Medium-low případně 1.Lowes. Pokud ale nastavíte nejnižší hodnotu, může se vám stát, že adaptér nepřeroamuje na další přístupový bod i kdyby měl. Poté je nejlepším řešením vypnout a zapnout bezdrátový adaptér.

nastaveni-agresivity-roamingu

Nastavení agresivity roamingu


Translate »