PDA Windows Mobile 5 – WM5 klient

Starší návod s kontrolou certifikátu autentizačního serveru.
Heslo pro eduroam je odlišné od hesla do školních systémů. Můžete ho nastavit či změnit na https://eduroam.vse.cz/heslo/.
Pokud se Vám nedaří připojit, podívejte se na nejčastější problémy s připojením.

Konfigurace sítě eduroam na PDA s Windows Mobile XP

Tento článek jsem dostal za úkol, protože jsem možná první student na VŠE, komu se podařilo připojit z PDA na zabezpečenou síť eduroam. Předpokládám, že tato zařízení si pořizují nadšenci znalí problematiky, proto to nebudu moc košatě popisovat.

Na konec návodu jsem doplnil komentáře od dalších uživatelů – Luboš Pavliček, Tomáš Kalina

Od 26. dubnac 2012 se používá certifikát GeoTrust Global CA, který by měl být nainstalován již automaticky. Nemám však ověřeno, proto zde ponechávám i postup pro stažení certifikátu.

Stahnutí certifikátu

Aby se přístroj připojil, je potřeba, aby měl správný certifikát, pokud ho nemá, není v seznamu kořenových certifikátů (PDA Start -> Nastavení -> Systém -> Certifikáty -> Kořenový) a při připojování zobrazí následující chybu:

01_chyba_cert

Správný certifikát pro PDA najdete na stránkách http://ca.vse.cz, stahněte verzi ve formátu DER:

a přesuňte tento certifikát na vaše PDA, kde ho spusťte (a potvrďte Ano):

Nyní následuje samotné připojení k síti: Vyberte Start -> Nastavení -> Připojení -> Síťové karty, záložku „Bezdrátová síť“ (měla by být vybrána. Někdy se mi stalo, že tam nebyly vůbec záložky a jen obsah ze záložky Síťové adaptéry, vždy to vyřešil jeden SW reset). Následuje zadání nové sítě:

Na poslední záložce se nabízí tapnout na „Vlastnosti“, ale následující chybová hláška je demotivující, přesto správně, oveřovací údaje budeme zadávat až při přihlašování.

Jdeme se přihlásit – tapnout pravým -> Připojit

.. a pokud je PDA v dosahu sítě eduroam, tak se objeví formulář pro přihlašovací údaje:

Vyplňte jméno a heslo, doména je prázdná, check box pro uložení hesla je volitelný, já ho mám uložené.

A teď jsou 2 možnosti: buď se přihlášení podařilo a síť funguje:

.. nebo se objeví například následující hláška, která signalizuje špatně zadané přihlašovací údaje:

Poznámka k možnostem konfigurace přes ostatní klienty

Zkoušel jsem připojení přes utilitu FSC Connect (E2C) v plné verzi, ale připojení se buď nepodařilo, nebo jsem se stejně nakonec připojil přes standardního WM5 klienta, takže přestože se přes tuto utilitu bez problémů připojuji na jiné Wi-Fi sítě (WPA i WEP), na VŠE používám standardní WM5 funkce.

Komentáře od dalších uživatelů

Dle tohoto (jinak myslím velmi kvalitního) návodu jsem se snažil připojit k eduroam svůj nový PDA Acer n311 a narazil jsem – konkrétně 2x na rozdíly mezi reálnou situací a popisem.

1. některá nová PDA mají zablokovanou doinstalaci certifikátu (zde popisováno v kroku 1). Po odkliknutí certnew.cer a potvrzení výzvy ANO ohlásí systém chybu:
    Oprávnění zabezpečení nebylo dostatečné k aktualizaci zařízení – v AJ verzi
    Security permission was infufficient to update your device.
    – viz. obrázek.
    Řešení této situace spočívá v použití speciálního SW smartphoneaddcert.exe od firmy Microsoft, který po spuštění v PDA nainstaluje certifikáty, které nalezne v adresáři Storage v kořenovém adresáři PDA. Tento adresář je potřeba vytvořit a soubor certnew.cer do něj zkopírovat. Celý postup podrobněji popsán na http://support.microsoft.com/kb/841060 .
  2. Pokud se vám v Start -> Nastavení -> Připojení -> Síťové karty nezobrazí záložka „Bezdrátová síť“ pro nastavení (settings) bezdrátové sítě, tak místo SW restartu, který nepomohl, bylo řešením zapnout WiFi. Pokud je WiFi vypnutá, záložka se nezobrazuje

Poznatek jiného uživatele:

Návod funguje i na předchozích verzích. přesněji řečeno to funguje i na verzi windows mobile 2003 second edition na zařizení hp ipaq 2700.

Návod platí i pro Windows Mobile 6.1.