Nastavení eduroam na systému Android 4.0 a novějších

Heslo pro eduroam je odlišné od hesla do školních systémů. Můžete ho nastavit či změnit na https://eduroam.vse.cz/heslo/.
Pokud se Vám nedaří připojit, podívejte se na nejčastější problémy s připojením
.

1. Úvodní informace

Návod je určen pro Android verze 4.0 a novější. Verze 1.x a 2.x nejsou podporovány a nemusí fungovat (nekompatibilita kryptografických algoritmů).

Uživatelsky přívětivé nastavení podporované operačním systémem není bezpečné, neboť chybí ověření pravosti autentizačního serveru (jeho jméno a certifikační autorita). Sami musíte stáhnou certifikát certifikační autority a nastavit ověřování certifikátu autentizačního serveru.
V Androidu 4.3 a novějším je jednodušší použít pro nastavení konfigurační aplikaci eduroam CAT.

2. Nastavení zámku obrazovky

Musíte mít nastaven zámek obrazovky – Android jinak neumožní instalaci certifikátu certifikační autority pro ověření autentizačního serveru.

Android podporuje více způsobů zamykání obrazovky. Pro instalaci certifikátu potřebujete vyšší úroveň zabezpečení:

• přejetí prstem – nepostačuje,
  • gesto (znak) – pravděpodobně nestačí,
  • PIN – postačuje
  • heslo – postačuje,
  • otisk prstu – od verze 5.1, u některých výrobců i 5.0,
  • náramek/hodinky/prsten – externí zařízení propojené přes bluetooth, nevíme,
  • obličej uživatele – nevíme,

Návody:

3. Nastavení pomocí eduroamCAT

eduroam_konfigurace_android

1. Je nutné mít předem nastaven zámek obrazovky – jinak aplikace nemůže stáhnout a nastavit certifikát.
  2. Aplikaci eduroamCAT získáte z Google Play či Amazon AppStore .
  3. Při spuštění aplikace musíte být připojení k Internetu. V aplikaci zvolíte domovskou organizaci – Vysoká škola ekonomická v Praze. Aplikace si stáhne konfiguraci pro uživatele z VŠE z cat.eduroam.org včetně certifikátu.
  4. Poté v aplikaci zadáte uživatelské jméno (nezapomeňte na @vse.cz) a heslo do eduroam. Vytvoří se bezpečný profil pro připojení do eduroam či přepíše existující profil.

4. První připojení bez zabezpečení

První připojení do eduroam je uživatelsky jednoduché. Bohužel chybí nastavení kontroly ceritifikátu a jména autentizačního serveru. Po připojení si buď stáhněte aplikaci eduroamCAT či si nainstalujte certifikát a dokončete konfiguraci ručně. Pro nezabezpečené připojení nemusí být zámek obrazovky, pro další zabezpečení již ano.

1. V menu najděte položku Nastavení a klepněte na ní. Dále pokračujte klepnutím na položku Wi-Fi.
    2
  2. Zobrazí se Vám seznam dostupných Wi-Fi sítí. Najděte síť eduroam a klepněte na ní.
    3
  3. Zobrazí se Vám nastavení sítě, které vyplníte dle přiloženého obrázku (MetodaEAP:  PEAP, Ověření Phase 2: MSCHAPV2, Certifikát CA nevyplňovat, Anonymní identita: nevyplňovat, Identita: uživatelské_jméno@vse.cz, Heslo: heslo do eduroam). Pokračujte klepnutím na Připojit. Své uživatelské jméno nezapomeňte vložit včetně @vse.cz
    4
  4. Pokud jste vše vyplnili správně, zobrazí se Vám opět seznam dostupných sítí, kde u sítě eduroam bude zobrazen text Připojeno. Nyní můžete nastavení zavřít, Vaše zařízení je připojeno k síti eduroam.
    5

5. Instalace certifikátu

Ve výchozím prohlížeči Vašeho zařízení stáhněte certifikát GeoTrust Global CA. Při instalaci certifikátu se zobrazí dotaz na název certifikátu, doplňte smysluplný název. V některých verzích Androida též musíte zvolit použití certifikátu – zvolte Wi-Fi:

eduroam-android-01    eduroam-android-02

Pro instalaci můžete zkusit i jiné cesty – poslat si ho mailem, nakopírovat z počítače, … Certifikát si můžete stáhnout i přímo ze stránek firmy GeoTrust – po stažení ho převeďte do formátu DER a souboru přiřaďte koncovku .crt.

6. Úprava konfigurace eduroam

Ručně lze jen nastavit jen certifikační autoritu, nelze zadat jméno autentizačního serveru. Úpravu můžete provést i bez připojení k síti eduroam.

1. V menu najděte položku Nastavení a klepněte na ni. Dále pokračujte položkou Wi-Fi. Měl by se Vám zobrazit seznam dostupných a známých sítí. Dlouze klepněte na eduroam, až se Vám zobrazí menu s volbou pro úpravu konfigurace:
    eduroam-android-03
  2. Najděte parametr Certifikát CA a z nabídky vyberte certifikát pro Geotrust Global CA – vyberte jméno zadané při instalaci certifikátu:
    eduroam-android-04