Termíny

-

-

-

Více... »

Hledat
Pokročilé hledání
Nastavení eduroam ve Windows 8/8.1

Heslo pro eduroam je odlišné od hesla do školních systémů. Můžete ho nastavit či změnit na https://eduroam.vse.cz/heslo/.
Pokud se Vám nedaří připojit, podívejte se na nejčastější problémy s připojením
.


1. Úvodní informace

eduroam_konfiguraceWindows 8 a 8.1 umí detekovat parametry bezdrátové sítě a první přihlášení do eduroam je pro uživatele jednoduché. Přitom se ale nenastaví kontrola autentizačního serveru – není to bezpečná konfigurace.

Vytvořenou konfiguraci lze ručně upravit pouze pokud jste připojeni do eduroam.  Snazší cestou je nastavení pomocí CAT. Z cat.eduroam.org si stáhnete aplikaci, která vytvoří bezpečnou konfiguraci eduroam.

2. Zabezpečení pomocí CAT

Na cat.eduroam.org zvolte domovskou organizaci „Vysoká škola ekonomická v Praze“ a dále si vyberte operační systém (obě položky mohou být předvybrány).

Poté si stáhněte aplikaci, která v sobě již obsahuje parametry pro připojení uživatelů z VŠE (každá organizace zapojená do eduroam má svoji vlastní aplikaci).

Tuto aplikaci spustíte – program smaže původní konfiguraci eduroam a poté nastaví všechny parametry s výjimkou uživatelského jména (včetně @vse.cz) a hesla pro eduroam. Ty zadáváte až při prvním připojení k eduroam po konfiguraci.

Pro stažení aplikace potřebujete být připojeni (např. doma), můžete ji stáhnout i na jiném počítači a přenést např. pomocí USB disku. Můžete se i připojit do eduroam, stáhnou aplikaci a poté pomocí ní nastavit bezpečnou konfiguraci.

3. První připojení do eduroam

Toto je rychlý návod jak se pohodlně připojit do sítě eduroam na Vašem počítači s operačním systémem Windows 8 či Windows 8.1.

 1. Nejprve si ověřte jestli máte aktivovaný Wi-Fi adaptér.
  1. Desktopové rozhraní
  2. Metro
 2. Poklikáním na ikonu Wi-Fi připojení zobrazenou na obrázcích výše se Vám otevře postranní panel s přehledem dostupných Wi-Fi sítí.
 3. Kliknutím na jméno sítě eduroam se dostanete k možnosti se připojit. Tuto možnost potvrďte a pokračujte dále.
 4. Následně na Vás vyskočí dialogové okno pro přihlášení, kde je nutno zadat Vaše uživatelské jméno (ve tvaru xname@vse.cz) a heslo pro přihlášení do sítě eduroam. (Pokud jste heslo zapomněli, je možné si nastavit nové na adrese: https://eduroam.vse.cz/heslo/)
 5. Jakmile zadáte Vaše přihlašovací údaje systém Vám položí ještě další otázku týkající se certifikátu serveru, kterou je také třeba potvrdit. Informace o certifikátu se ale neuloží – připojení není zabezpečeno před zneužitím.
 6. Pokud jste se dostali až k tomuto kroku, jste úspěšně připojeni k Wi-Fi síti eduroam. Přesvědčí Vás o tom i jednotlivé ikonky.
  1. Desktopové rozhraní
  2. Metro
  3. Desktopové rozhraní – postranní panel

4. Ruční zabezpečení připojení

Výše uvedený postup nenastaví jméno autentizačního serveru (radius.vse.cz) a certifikační autoritou pro ověření správného autentizačního serveru (GeoTrust Global CA). Je potřeba konfiguraci dokončit:

 1. Pravým tlačítkem stiskněte ikonu Wi-Fi adaptéru na desktopovém rozhraní a zvolte možnost „Open Network and Sharing Center“ („Otevřít centrum síťových připojení a sdílení„)
  Desktopové rozhraní
 2. Vpravo nahoře je informace o připojení k Wi-Fi eduroam – klikněte na odkaz
  Network and sharing center
 3. V oknu Wi-Fi status otevřete „Wireless properties“ (Vlastnosti bezdrátového připojení)
  Wireless status
 4. Následně se přepněte do záložky „Security“ a rozklepněte si tlačítko „Settings
  Wireless network properties
 5. V tomto oknu je nutné nastavit server radius.vse.cz a zaškrtnout povolený certifikát „GeoTrust Global CA“ pro přístup do sítě eduroam

 


Translate »