Termíny

-

-

-

Více... »

Hledat
Pokročilé hledání
Nastavení eduroam ve Windows 7

Heslo pro eduroam je odlišné od hesla do školních systémů. Můžete ho nastavit či změnit na https://eduroam.vse.cz/heslo/.
Pokud se Vám nedaří připojit, podívejte se na nejčastější problémy s připojením
.


1. Úvodní informace

Windows 7 se snaží usnadnit připojení k bezdrátovým sítím, připojení je intuitivní a často není potřeba návod. Bohužel toto nastavení není zabezpečeno – chybí ověřování jména a certifikátu autentizačního serveru.

Konfiguraci můžete nastavit a zabezpečit pomocí „eduroam Configuration Assistant Tool“ (CAT) aplikace stažené z cat.eduroam.org či pomocí ruční konfigurace bezdrátové sítě.

2. Nastavení a zabezpečení pomocí CAT

  1. Na stránkách cat.eduroam.org zvolte domovskou organizaci „Vysoká škola ekonomická v Praze“ („University of Economics, Prague„) a operační systém „MS Windows 7“. Poté stáhněte konfigurační aplikaci, která v sobě obsahuje nastavení pro VŠE.
  2. Při spuštění aplikace:
    • potvrdíte, že máte účet do eduroam z Vysoké školy ekonomické v Praze
    • zadáte své uživatelské jméno (včetně @vse.cz)
    • zadáte své heslo do eduroam  (dvakrát)
  3. Po stisknutí tlačítka „Instalovat“ se vytvoří Wi-Fi profil pro síť eduroam včetně zadaného jména a hesla. Pokud jste v dosahu sítě eduroam, tak by se měl počítač automaticky připojit. Při prvním připojení po Vás někdy může požadovat opětovné zadání jména a hesla.

3. První připojení do eduroam

Toto je návod pro rychlé připojení k eduroam na Windows 7. Někdy se ale i po zadání správného uživatelského jména a hesla nepřipojíte. V této situaci doporučujeme nakonfigurovat připojení pomocí aplikace z cat.eduroam.org.

Zkontrolujte, zda máte bezdrátovou kartu aktivní. Někdy se musí zapnout fyzickým tlačítkem, někdy pomocí kombinace kláves.

V systémové liště klikněte na ikonku bezdrátové sítě. Zobrazí se vám dostupné bezdrátové sítě, klikněte na eduroam a dále na Připojit.

Vyskočí vám tabulka, do které zadáte vaše uživatelské jméno a heslo pro bezdrátovou síť eduroam. Uživatelské jméno musíte zadávat ve formátu username@vse.cz . Kliknete na OK.

Následně vám vyskočí upozornění o potvrzení certifikátu. Klikněte na Připojit a  pokud vše proběhne správně. Měli byste být připojeni k bezdrátové síti eduroam.

Připojení není zabezpečené – s touto konfigurací se připojíte i na falešné přístupové body. Konfiguraci zabezpečíte buď aplikací z cat.eduroam.org nebo pomocí následujících ručních úprav. Je potřeba nastavit kontrolu jména a certifikátu autentizačního serveru.


4. Ruční úprava nastavení eduroam

Otevřete Start > Ovládací panely > Síť a Internet -> Centrum síťových připojení a sdílení

Klikněte na Spravovat bezdrátové sítě.

V dalším okně vidíte aktuální bezdrátové sítě, které máte nastavené. Odstraňte sítě, které nepoužíváte. Odstraňte i eduroam, pokud máte problémy s připojením. Klikněte na síť eduroam či pokud chybí, tak na tlačítko Přidat (při přidávání zvolte „Nastavení připojení“).

Na kartě Připojení nic měnit nemusíte. Přejděte na kartu Zabezpečení.


Na kartě Zabezpečení zkontrolujte hodnoty dle obrázku a poté klikněte na Nastavení.

eduroam-win7-4

Zde zatrhněte „Ověřit certifikát serveru„, „Připojit k těmto serverům“ a zde vyplňte jméno radius.vse.cz. Za důvěryhodnou kořenovou certifikační autoritu vyberte DigiCert Assured ID Root CA. Následně klikněte na Konfigurovat.

Odškrtněte „Automaticky použít mé uživatelské jméno …“.

Na liště se vám zobrazí bublina s požadavkem o uživatelské jméno. Klikněte na něj a zadejte vaše přihlašovací údaje.

Uživatelské jméno musíte zadávat ve tvaru username@vse.cz.

 


Translate »