Termíny

-

-

-

Více... »

Hledat
Pokročilé hledání
Nastavení eduroam ve Windows 7

Heslo pro eduroam je odlišné od hesla do školních systémů. Můžete ho nastavit či změnit na https://eduroam.vse.cz/heslo/.
Pokud se Vám nedaří připojit, podívejte se na nejčastější problémy s připojením
.


1. Úvodní informace

Windows 7 se snaží usnadnit připojení k bezdrátovým sítím, připojení je intuitivní a často není potřeba návod. Bohužel toto nastavení není zabezpečeno – chybí ověřování jména a certifikátu autentizačního serveru.

Konfiguraci můžete nastavit a zabezpečit pomocí „eduroam Configuration Assistant Tool“ (CAT) skriptu staženého z cat.eduroam.org či pomocí ruční konfigurace bezdrátové sítě.

2. Nastavení a zabezpečení pomocí CAT

  1. Na stránkách cat.eduroam.org zvolte domovskou organizaci „Vysoká škola ekonomická v Praze“ a operační systém „MS Windows 7“. Poté si stáhnete konfigurační aplikaci – aplikace v sobě obsahuje konfiguraci eduroam pro uživatele z VŠE. Pro každou organizaci existuje odlišná aplikace.
  2. Při spuštění potvrdíte, že máte účet do eduroam z Vysoké školy ekonomické v Praze a poté zadáte své uživatelské jméno (včetně @vse.cz) a heslo do eduroam  (dvakrát).
  3. Po stisknutí tlačítka Instalovat se vytvoří Wi-Fi profil pro síť eduroam včetně zadaného jména a hesla. Pokud jste v dosahu sítě eduroam, tak by se měl notebook automaticky připojit.

3. První připojení do eduroam

Toto je návod pro rychlé připojení k eduroam na Windows 7. Vytvořené nastavení je potřeba dodatečně zabezpečit. Někdy ale nefunguje a je potřeba nakonfigurovat celé připojení ručně či pomocí aplikace CAT.

Zkontrolujte, zda máte bezdrátovou kartu aktivní. Způsob jakým aktivujete svoji bezdrátovou kartu naleznete v manuálu k notebooku.

V systémové liště klikněte na ikonku bezdrátové sítě. Zobrazí se vám dostupné bezdrátové sítě, klikněte na eduroam a dále na Připojit.

Vyskočí vám tabulka, do které zadáte vaše uživatelské jméno a heslo pro bezdrátovou síť eduroam. Uživatelské jméno musíte zadávat ve formátu xname@vse.cz . Kliknete na OK.

Následně vám vyskočí upozornění o potvrzení certifikátu. Klikněte na Připojit a  pokud vše proběhne správně. Měli byste být připojeni k bezdrátové síti eduroam.

Připojení není zabezpečené – s touto konfigurací se připojíte i na falešné přístupové body. Konfiguraci zabezpečíte buď aplikací CAT z cat.eduroam.org nebo pomocí následující ruční konfigurace – je potřeba nastavit kontrolu jména a certifikátu autentizačního serveru.

4. Ruční nastavení eduroam ve Windows 7

Otevřete Start > Ovládací panely > Síť a Internet -> Centrum síťových připojení a sdílení

Klikněte na Spravovat bezdrátové sítě.

V dalším okně vidíte aktuální bezdrátové sítě, které máte nastavené. Pokuď zde máte síť eduroam, odstraňte ji. Odstraňte i další sítě, které nepoužíváte. Poté klikněte přidat.

Vyplňte nastavení jak vidíte výše.

Klikněte na změnit nastavení připojení.

Na kartě Připojení nic měnit nemusíte.


Na kartě Zabezpečení klikněte na Nastavení.

Windows 7 MS klient výběr certifikátu

Jako certifikační autoritu vyberte GeoTrust Global CA a následně klikněte na konfigurovat.

Odškrkněte Automaticky použít mé uživatelské jméno.

Na liště se vám zobrazí bublina s požadavkem o uživatelské jméno. Klikněte na něj a zadejte vaše přihlašovací údaje.

Uživatelské jméno musíte zadávat ve tvaru username@vse.cz.

 


Translate »